Z plecakiem przez Meksyk

9 września 2016 Wszystkie Możliwość komentowania Z plecakiem przez Meksyk została wyłączona

W ramach realizacji cyklu „Podróże” z Gminną Biblioteką Publiczną w Jasienicy dnia 17 sierpnia 2016 roku odbyła się prelekcja Pana Grzegorza Pastwy połączona z pokazem zdjęć z jego wyprawy do Meksyku.

Globtroter wraz z żoną zwiedzili południową część Meksyku. Do wyjazdu przygotowywali się przez dwa miesiące. W Meksyku podróżnik spędził dwa tygodnie. Na miejscu przebyli lokalnym transportem ok. 3000 km. Zobaczyli jak żyją dzisiejsi Majowie. Zwiedzili wiele stanowisk archeologicznych. Byli również w miejscach, do których nie udają się zorganizowane grupy turystów.
„Widzieliśmy piękne zabytki Monte Alban, Palenque, Teotihuacan czy Bonampaki Yaxchilan na granicy z Gwatemalą. Mieszkaliśmy w kolonialnej miejscowości Oaxaca i stolicy kulturalnej Meksyku San Cristobal de las Casas. Byliśmy w Oventic – w wiosce Zapatystów, gdzie od podróżnych wymaga się specjalnego pozwolenia na wejście do strefy kontrolowanej przez rewolucjonistów. Oprowadzali nas zamaskowani ludzie, którzy pokazali nam „wyzwoleńcze” murale. Duże wrażanie na nas zrobiło miasteczko San Juan Chamula – kultowa wioska Indian z plemienia Tzotzil. To dzisiejsi Majowie. Mieliśmy okazję przepłynąć kanion del Sumidero, gdzie, jak mówi historia, Indianie skakali w czeluść kanionu, aby uniknąć hiszpańskiej niewoli. Trzy dni mieszkaliśmy także w dżungli w tzw. cabanas – domkach z moskitierami pokrytych liśćmi palmowymi” – mówił Grzegorz Pastwa podczas spotkania.
W Meksyku należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, w ciągu ostatnich 8 lat zaginęło tam około 30 tysięcy osób.„Podróż po tak niebezpiecznym kraju, jakim jest Meksyk była nie tylko wielkim wyzwaniem ale także ogromną przyjemnością, która pozostawi ślad w naszych wspomnieniach na całe życie” – mówi Pan Grzegorz. Podczas wyjazdu podróżnik spotkał miłych i przyjaznych ludzi, zasmakował lokalnej kuchni, poznał zwyczaje i kulturę rdzennych mieszkańców stanu Chiapas.
Pan Pastwa uświadomił nam na podstawie własnych doświadczeń, że wyprawę do Meksyku można zorganizować na własną rękę, ale przed wyjazdem należy zadbać o kilka szczegółów i dobry plan. Przygotowując się do wyjazdu warto słuchać porad innych podróżników, przeglądać fora internetowe i czytać przewodniki. Dobrze jest znać angielski, a w Meksyku najprościej można porozumieć się w języku hiszpańskim.
Prezentacja spotkała się z wielkim zainteresowaniem mieszkańców nie tylko Jasienicy, ale także miłośników podróży z innych miejscowości. Z przyjemnością oglądaliśmy zapierające dech w piersi zdjęcia i słuchaliśmy niezwykle ciekawych wspomnień Pana Grzegorza.
Dziękuję bardzo w imieniu organizatora i uczestników spotkania za zabranie nas w „podróż do Meksyku”, bo jak mówił Pan Grzegorz Pastwa „warto spełniać swoje marzenia. Nie ma rzeczy, których nie da się zrealizować”.
Życzę Państwu Dagmarze i Grzegorzowi kolejnych ciekawych podróży w różne zakątki świata.