XV Tydzień Bibliotek za nami

17 maja 2018 Zapowiedzi Możliwość komentowania XV Tydzień Bibliotek za nami została wyłączona

W dniach od 8 do 15 maja Gminna Biblioteka Publiczna w Jasienicy włączyła się w obchody XV Tygodnia Bibliotek, który w roku 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości obchodzony był pod hasłem „(Do)Wolność Czytania”. Czytanie było i jest istotnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury naszego narodu, dlatego w ramach tego święta nasza biblioteka zorganizowała cykl spotkań edukacyjnych, czytelniczych, autorskich dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

8 maja najmłodsi czytelnicy spotkali się ze swoimi ulubionymi bohaterami książek na zajęciach czytelniczych. W tym samym dniu dorośli użytkownicy naszej Biblioteki zostali zaproszeni na warsztaty artystyczne pt. „Z książką w przyszłość” – podczas których powstały piękne zdobione metodą decoupage pudełka w kształcie książek.

9 maja uczniowie klasy 3 Szkoły Podstawowej  w Jasienicy zostali zaproszeni na wyjątkową lekcję biblioteczną, w czasie której dowiedzieli się jak ważną rolę w walce o odzyskanie niepodległości odegrała książka, dzięki której przetrwał nasz język, tradycja i kultura. Po krótkiej pogadance o tym, jak wyglądała nauka w szkole podczas zaborów, dzieci zrobiły piękne plakaty na temat rocznicy, patriotyzmu i miłości do Ojczyzny.

Fani twórczości K. M. Bakowa, autora znanego z serii kryminałów o komisarz Orłowskiej, których akcja rozgrywa się na terenie Bielska i najbliższych okolic spotkali się w naszej bibliotece 9 maja 2018 r.. Bakow – to oczywiście pseudonim artystyczny pochodzącego z Bielska-Białej, Pana profesora Krzysztofa Marka Bąka.                                          Pan prof. Krzysztof Marek Bąk jest nie tylko autorem poczytnych kryminałów, ale przede wszystkim artystą plastykiem zajmującym się grafiką cyfrową. Interesuje się ekslibrisem i miniaturą graficzną, a swój dorobek w tej dziedzinie prezentował już na wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach w Polsce i za granicą.  Na co dzień pan profesor jest adiunktem w Katedrze Grafiki Instytutu Sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Prowadzi pracownie Grafiki Cyfrowej oraz Ekslibrisu Cyfrowego.                                                                                                          Książki Bakowa to nie tylko ciekawa kryminalna fabuła. W czasie spotkania czytelnicy zauważyli, że w książkach Pana Krzysztofa można wyczytać wiele ciekawych informacji ta temat historii naszego regionu.  Nasz Gość bardzo chętnie odpowiadał na pytania uczestników spotkania.

Z 11 na 12 maja odbyła się druga edycja „Nocy z kulturą i zagubioną biblioteką”. Jest to impreza adresowana do dzieci, organizowana przez Radę Sołecką, GOK i Bibliotekę w Bierach. Podczas zabawy, nawiązującej do Rocznicy Odzyskania Niepodległości, uczestnicy wysłuchali opowiadań związanych z historią Polski,  wykonali piękne herby, a następnie wzięli udział w  podchodach, poszukując Polski, która na 123 lata zniknęła z map świata.

Bogactwo czy prawdziwa miłość? Dobra zabawa czy dobre wychowanie? – na te pytania dzieci z klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej w Jasienicy, Wieszczętach, Rudzicy i Międzyrzeczu, otrzymały odpowiedź podczas spektaklu pt. ”Prawdziwy skarb”, który mogły zobaczyć14 maja 2018 r.  Dzięki Adeli – głównej bohaterce przedstawienia – dziewczynki nauczyły się pięknych ukłonów. Zaś chłopcy, dowiedzieli się od rycerza, że odwaga i męstwo są znacznie ważniejsze od zasobności portfela.

Obchody Tygodnia Bibliotek zakończyliśmy 15 maja warsztatami dla dzieci pt. „Z niteczką i książeczką”. Po wysłuchaniu historii z czasów zaborów dzieci własnoręcznie wykonały misia patriotę z akcentami w barwach narodowych.