Wakacje z książką i nie tylko …

27 lipca 2021 Wszystkie, Zapowiedzi Możliwość komentowania Wakacje z książką i nie tylko … została wyłączona

Wakacje to czas zabawy, przeżywania niezwykłych przygód, poznawania nowych przyjaciół i odkrywania świata. Właśnie to robiliśmy podczas „Wakacji w bibliotece” – tygodnia zajęć dla dzieci i młodzieży, zakończonego nocą w bibliotece. Zajęcia odbywały się od 19 do 24 lipca w GBP w Jasienicy.

Przez całe wakacje w naszej placówce trwa akcja pod nazwą „Paszport czytelniczy”, która zachęca młodych czytelników do zwiedzania świata poprzez czytanie. Postanowiliśmy uczynić podróże także głównym tematem „Wakacji w bibliotece” i dlatego każdego dnia poznawaliśmy różne ciekawe miejsca.

W poniedziałek odwiedziliśmy Włochy; kraj, który wygląda jak but, smakuje jak makaron, pachnie wodnymi kanałami i brzmi jak ballady wyśpiewywane dla zakochanych w weneckich gondolach. Uczyliśmy się włoskiej techniki ozdabiania decoupage, tworząc wzorzyste, drewniane szkatułki.

We wtorek poznawaliśmy obyczaje Indian z Ameryki Północnej oraz zdobywaliśmy odznaki prawdziwych wojowników, co wymagało wykazania się wielką mądrością, spostrzegawczością i sprawnością fizyczną.

W środę spotkaliśmy się nie w budynku biblioteki, a przy harcerstwie w Bierach, gdzie pomagaliśmy najsłynniejszemu angielskiemu detektywowi – Sherlock’owi Holmes’owi – w odszukaniu zaginionego, rodowego pierścienia markiza Battleberr’ego. To była wspaniała gra tereno… to znaczy, to było wspaniałe śledztwo!

Czwartek spędziliśmy na tajemniczej wyspie razem z krakowskim teatrem „Maska”, a niektórzy z nas wystąpili nawet w przedstawieniu „Prastara książnica – skarb i tajemnica”. Po spektaklu wszyscy staliśmy się piratami i tworzyliśmy własne okręty z papieru.

W piątek spotkaliśmy się dopiero wieczorem na australijskiej nocy w bibliotece, podczas której uczyliśmy się szyć i stworzyliśmy pluszowe misie koala. Jedliśmy też pyszną pizzę i poznaliśmy historię trzech przyjaciół, którzy wybrali się na poszukiwanie złota do Australii. Sami również szukaliśmy złota, rozwiązując rozmaite szyfry, zagadki i zadania.

To był niesamowity tydzień, zobaczcie sami!