Elwira Watała gościem GBP

13 listopada 2015 Wszystkie Możliwość komentowania Elwira Watała gościem GBP została wyłączona

12 listopada 2015 r. w GBP odbyło się spotkanie pt. „Krwawy dyktator czy zagubiony, nieszczęśliwy człowiek?”, które poprowadziła Elwira Watała – autorka kilkunastu publikacji o mało znanych kartach historii, m. in. książki pt. „Kobiety wokół Stalina”

Pani Elwira jest z pochodzenia Rosjanką, ukończyła Politechnikę w Charkowie, filologię rosyjską na Uniwersytecie Warszawskim, doktoryzowała się z zakresu filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Śląskim, a habilitowała na Uniwersytecie Moskiewskim. Od wielu lat mieszka w Gliwicach, chociaż często wyjeżdża do Rosji, żeby gromadzić dokumentację do swoich książek. Pani Watała zajmuje się historią, której nie można znaleźć w podręcznikach, ukazując prywatne życie postaci historycznych. Spod jej pióra wyszło osiem tytułów w serii „Skandale historii” np. „Carskie Polki, „Wielcy rogacze”, „Seks w królewskich alkowach” i inne. Ponadto ukazały się dwie książki o Stalinie: „ Córka Stalina” i „Kobiety wokół Stalina”.
Podczas spotkania autorka podkreśliła, że wszystko co napisała pochodzi z materiałów źródłowych, jest udokumentowane. Pani Elwira stosuje styl gawędziarski, nietypowy dla książek historycznych, więc czyta się je jak powieści. W czasie spotkania krótko scharakteryzowała całą swoją twórczość dotyczącą polskich i rosyjskich postaci historycznych. Zgodnie z tematem najwięcej miejsca poświęciła Stalinowi i jego córce Swietłanie, z którą spotkała się osobiście. Pani Watała zadziwiła nas, mimo swego wieku, energią i entuzjazmem, rozległą wiedzą i sposobem jej przekazywania. Na najbliższe cztery lata ma kolejne plany literackie. Obecnie pracuje nad książką „W krainie matrioszek”. Miłym akcentem spotkania było losowanie wśród publiczności jednej z książek autorki. Większość tytułów książek Pani Elwiry Watały wydanych w Polsce jest dostępna w GBP, zapraszam do lektury.

O Autorze