Podziękowaniom nie było końca

14 kwietnia 2016 Wszystkie, Zapowiedzi Możliwość komentowania Podziękowaniom nie było końca została wyłączona

W dniu 12 kwietnia 2016 r. oficjalnie podziękowaliśmy Pani Marii Hareńczyk za 15 lat Dyrektorowania Gminną Biblioteką Publiczną w Jasienicy. Słowom pełnym uznania, sympatii, życzliwości i wdzięczności za przykładną pracę z pasją i zaangażowaniem nie było końca. Również Pracownicy GBP w Jasienicy skierowali kilka ciepłych słów do swojej Pani Dyrektor.

Pani Dyrektor – dziękujemy!

Z dniem 25 marca 2016 roku po prawie 41 latach pracy w bibliotekach naszego powiatu przeszła na emeryturę Pani Dyrektor Maria Hareńczyk.
Swoją przygodę z bibliotekarstwem rozpoczęła 18 sierpnia 1975 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Bielsku-Białej jako bibliotekarz w wypożyczalni dla dorosłych w Bibliotece Dzielnicowej. 16 marca 1989 roku podjęła pracę w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jasienicy, gdzie 1 lutego 2001 roku została powołana na stanowisko Dyrektora tej placówki. Funkcje tę Pani Maria pełniła do czasu przejścia na emeryturę.
Panią Dyrektor zapamiętamy jako człowieka bardzo pracowitego i oddanego sprawom bibliotek i czytelnictwa w naszej gminie. Widzieliśmy jak codziennie z wielką pasją traktowała swoją pracę, co zaowocowało wieloma sukcesami. Uważamy, że najważniejszym osiągnięciem Pani Marii było przeprowadzenie komputeryzacji księgozbioru w GBP i jej filiach. Odtąd nasze zbiory są dostępne jako elektroniczna baza danych także przez Internet. To bardzo ułatwia nam pracę i kontakt z czytelnikami. Do 2008 roku GBP w Jasienicy była pierwszą biblioteką w powiecie bielskim ze skomputeryzowanym księgozbiorem, co miało duży wpływ na przyznanie naszej bibliotece I miejsca w konkursie na Najlepszą Bibliotekę w Powiecie Bielskim w roku 2007/2008.
Pani Dyrektor dbała o to, aby księgozbiory w naszych bibliotekach były odnawiane i systematycznie wzbogacane o nowości wydawnicze. Idąc z duchem czasu Pani Maria stworzyła dział zbiorów specjalnych – audiobooków, który ciągle jest uzupełniany i cieszy się duża popularnością wśród naszych czytelników. Maria Hareńczyk starała się także aby w placówce przez Nią kierowanej każdy znalazł coś dla siebie. Często odbywały się tutaj liczne spotkania kulturalne i edukacyjne dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Dorośli użytkownicy naszej biblioteki spotykali się z pisarzami, w tym z pochodzącymi z naszej gminy Panią Danutą Korecka, Panem Juliuszem Wątrobą i Panią Heleną Miklar, a także z podróżnikami, muzykami i innymi ciekawymi ludźmi.
Bliskie Jej sercu było ocalenie od zapomnienia gwary i tradycji Śląska Cieszyńskiego poprzez spotkania z jej miłośnikami, takimi jak prof. Daniel Kadłubiec, Jan Chmiel, Juliusz Wątrobą i Józef Niesyt. Częstymi gośćmi biblioteki były dzieci i młodzież, dla których Pani Dyrektor organizowała różnorodne imprezy np. lekcje biblioteczne, czytanie bajek, „Godzina Radości”, teatrzyki edukacyjne. Włączała się również w akcje ogólnopolskie przygotowując np. urodziny Kubusia Puchatka czy Dzień Pluszowego Misia. Młodzi użytkownicy biblioteki na pewno na długo zapamiętają swój udział w Nocach Andersena. W bibliotece dzieci i dorośli mogli rozwijać swoje pasje i zainteresowania poprzez uczestnictwo w warsztatach decoupage, bibułkarstwa i ceramiki.
Przez kilka lat powodzeniem cieszyły się konkursy fotograficzne o różnorodnej tematyce, w których brali udział miłośnicy fotografii z terenu naszej gminy i nie tylko.
Seniorzy, którzy spotykali się w bibliotece na warsztatach komputerowych, zapewne wdzięczni są za naukę obsługi komputera i pokazanie możliwości jakie daje dziś Internet.
Podczas szesnastoletniego dyrektorowania Pani Marii zmienił się wygląd i otoczenie bibliotek w naszych gminach. Wiemy, że nie są to wszystkie inicjatywy, którymi, jak napisał w podziękowaniu skierowanym do Pani Dyrektor, prof. zw. dr hab. Jan Malicki – Dyrektor Biblioteki Śląskiej, dowiodła „że rola bibliotekarza jest niezmiernie ważna i zasługuje na najwyższy szacunek. Dzięki osobą, takim jak Pani, możliwe jest budowanie pozytywnego wizerunku współczesnej biblioteki publicznej – instytucji otwartej i przyjaznej.”
W czasie pełnienia funkcji Dyrektora, zaangażowanie Pani Marii w szereg różnych akcji, a przede wszystkim codzienna żmudna, mrówcza praca była również zauważana i doceniana przez Wójta Gminy mgr inż. Janusza Pierzynę, Starostę Bielskiego i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W ciągu tych lat były też podziękowania od szkół za współpracę i udział w jury konkursów recytatorskich, gwarowych i literackich.
My, jako pracownicy, mamy wiele powodów aby naszej Pani Dyrektor dziękować za piętnaście lat wspólnej pracy. Obojętnie, czy współpracowaliśmy ze sobą wiele lat, czy tylko kilka miesięcy na pewno zapamiętamy Panią Marię jako człowieka bardzo serdecznego, otwartego, życzliwego, gotowego zawsze pomóc, który nie tylko od nas wymagał, ale także motywował do pracy, umożliwiał rozwój zawodowy oraz dostrzegał i doceniał nasze zaangażowanie. Najmłodsi z nas poznawali pod okiem Pani arkana zawodu bibliotekarskiego, rozbudzali w sobie pasje i zamiłowanie do wykonywanej pracy, książek i drugiego człowieka. Podziwialiśmy Panią za prostotę i umiejętność nawiązywania bezpośrednich kontaktów z ludźmi. Z taką samą uprzejmością i uśmiechem odnosiła się Pani do każdego użytkownika biblioteki. Nadal pozostanie Pani dla nas wzorem bibliotekarza i człowieka i za to bardzo, bardzo Pani dziękujemy!
Pracownicy GBP w Jasienicy i jej filii.

O Autorze