Narodowe Czytanie w Jasienicy

11 września 2019 Wszystkie, Zapowiedzi Możliwość komentowania Narodowe Czytanie w Jasienicy została wyłączona

Po raz drugi Gminna Biblioteka Publiczna w Jasienicy włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie i znalazła się w gronie trzech tysięcy organizatorów tej wyjątkowej czytelniczej imprezy.

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbyła się  w poniedziałek 9 września. Ten niezwykły wieczór zgromadził w czytelni GBP wielu wyjątkowych gości

W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do przeczytania 8 nowel polskich na 8 Narodowe Czytanie. Wybrano następujące tytuły:  Dobra pani – Eliza Orzeszkowa, Dym – Maria Konopnicka, Katarynka – Bolesław Prus, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz, Orka – Władysław Stanisław Reymont, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski, Sachem – Henryk Sienkiewicz, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Ten niezwykły wieczór zgromadził w czytelni GBP wyjątkowych gości –  Czytelników Biblioteki, rodziców,  dziadków, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasienicy oraz mieszkańców Gminy Jasienica na czele z Sekretarz Gminy Panią Łucją Jenkner. Wydarzenie  otworzyła Dyrektor Biblioteki – Magdalena Waliczek przybliżając ideę akcji oraz zaprosiła do wspólnego czytania.

 W pięknie udekorowanej Czytelni Biblioteki uczniowie klas 4-7 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasienicy  wraz z nauczycielkami Panią Jolantą Szczugiel i Panią Dagmarą Ewertowską przeczytali zgromadzonej publiczności „Katarynkę” Bolesława Prusa.  Imprezie towarzyszyła wystawa przybliżająca sylwetki i twórczość ośmiu nowelistów wybranych na tegoroczne Narodowe Czytanie. Dla publiczności przygotowano okolicznościowe kartki opatrzone logiem akcji z cytatami zaczerpniętymi z siedmiu pozostałych nowel.  Po prezentacji „Katarynki” wszyscy zostali zaproszeni do zabawy „podziel się nowelą” polegającej na głośnym odczytaniu fragmentu noweli, którą otrzymali.

Narodowe Czytanie w Jasienicy zakończyliśmy przedstawieniem lektorów i osób, bez których wydarzenie nie mogłoby się odbyć. Na pamiątkę tego spotkania Dyrektor Biblioteki wręczyła czytającym upominki w postaci książek opatrzonych pieczęcią okolicznościową, podziękowania oraz słodycze.

Bardzo serdecznie dziękujemy młodzieży z ZSP w Jasienicy wraz nauczycielkami za przygotowanie pięknej  interpretacji ”Katarynki” Bolesława Prusa i za odwagę publicznego jej czytania.

O Autorze