Jacek Kachel o trudnych wyborach naszych przodków i drogach do niepodległości

17 października 2018 Zapowiedzi Możliwość komentowania Jacek Kachel o trudnych wyborach naszych przodków i drogach do niepodległości została wyłączona

Wehikułem czasu odbyliśmy również podróż po drogach pięknej i trudnej historii naszego regionu.
W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości 10 października w GBP w Jasienicy odbył się wykład pana Jacka Kachla – historyka i dziennikarza, który opowiadał o drodze do niepodległości mieszkańców naszego powiatu.Tę historię Pan Jacek zaprezentował nam na przykładzie swojego dziadka Sebastiana Kachla urodzonego w 1891 roku.

Pan Jacek zachęcał nas by historię czytać właśnie przez pryzmat członków swoich rodzin. Suche fakty historyczne przedstawione w ten sposób stają się bliższe i bardziej poruszające. Nasi przodkowie z okresu walki o niepodległość ukazali się naszym oczom jako ludzie żyjący nadzieją, tęsknotą, przeżywający niejednokrotnie zdradę, rozczarowania, niesprawiedliwość i okrucieństwo tamtych lat. Dla osób zainteresowanych Pan Jacek zostawił do wglądu listę strat z okresu I wojny światowej. Jest to spis osób z terenu naszej Gminy zaginionych bądź zabitych podczas działań wojennych.
Podczas spotkania została również otwarta wystawa pt. „Droga do niepodległości” przygotowana przez Książnicę Beskidzką wraz bibliotekami powiatu bielskiego prezentująca osoby, zdarzenia i miejsca związane z walką o niepodległość w naszym regionie. Wystawę można będzie oglądać do 22 października.                                                                    Więcej o historii naszych przodków tego okresu można znaleźć w książce pt. ”Droga do niepodległości mieszkańców powiatu bielskiego” autorstwa Pana Jacka. Książki są dostępne w bibliotekach naszej gminy.