Islandia – kraina ognia i lodu

1 lutego 2017 Wszystkie Możliwość komentowania Islandia – kraina ognia i lodu została wyłączona

25 stycznia 2017 nasi Czytelnicy i Goście wzięli udział, w pierwszym w tym roku, spotkaniu z cyklu „Podróże z Biblioteką”. W styczniowe popołudnie uczestnicy spotkania za sprawą zdjęć przenieśli się do pięknej Islandii, a przewodnikiem po tym niezwykłym i cudownym kraju ognia i lodu była Pani Jolanta Babiarczyk.

„Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują,
czytają tylko jedną stronę” – św. Augustyn

Tę maksymę św. Augustyna stosuje w swoim życiu Pani Jolanta Babiarczyk, która kolejną daleką podróż odbyła we wrześniu 2016 roku na Islandię. Swoimi wrażeniami z tej wyprawy podzieliła się z czytelnikami Gminnej Biblioteki Publicznej w Jasienicy. Na tę wycieczkę trwającą dziesięć dni Pani Jola wybrała się z grupą przyjaciół i wypożyczonym samochodem objechali wzdłuż wybrzeża wyspę drogą nr 1.
Islandia jest trzy razy mniejsza od Polski, zamieszkuje ją sto razy mniej ludzi z których większość żyje w stolicy Rejkiawiku. Jak w wielu krajach europejskich tak i tutaj pracuje również wielu Polaków. Już w pierwszych dniach podróży Pani Jola zauważyła, że „cała Islandia się gotuje”, podziwiać tam można głównie piękną przyrodę: wulkany, gejzery, lodowce, wrzącą rzekę, pola siarkowe i parki narodowe. Z architektury zaś interesujące były skanseny.
Wycieczkowicze prawie codziennie korzystali z uroków kąpieli w gorących wodach, mieli też szczęście podziwiać niezwykłe zjawisko jakim jest zorza polarna. Uczestnicy spotkania poznali kilka ciekawostek dotyczących wyspy, np. nie ma tam obowiązku rejestracji samochodów, a plaże mają kolor czarny. W czasie podróży najczęściej spotykanym zwierzęciem były owce, których jest tam około 600 tysięcy i pasą się same. Spotkać można tam także kuce islandzkie, a najbardziej charakterystyczne dla Islandii są maskonury, które przez trzy lata żyją na wodzie, potem wychodzą na ląd gdzie znoszą jedno jajo. W krajobrazie Islandii uwagę zwraca brak drzew, a jeżeli występują, to osiągają maksymalną wysokość do 8 metrów. Piękna różnorodna przyroda islandzka, mimo że oglądana tylko na ekranie, zachwyciła nas wszystkich.
Dziękujemy serdecznie Pani Joli za podzielenie się z uczestnikami spotkania swoimi wrażeniami i zabranie nas na ciekawą „wycieczkę” po Islandii. Życzymy też kolejnych wypraw i poznawania nowych zakątków świata.