GBP w Jasienicy świętuje 60 lat

15 września 2017 Wszystkie Możliwość komentowania GBP w Jasienicy świętuje 60 lat została wyłączona

„W bibliotece znajdziesz wszystko,

czego chcesz, starą prawdę,

mądrą bajkę, piękny wiersz.”

Krystyna Wodnicka

14 września 2017 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Jasienicy obchodziła uroczystość jubileuszową 60-lecia istnienia swojej placówki. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz naszego województwa, powiatu i gminy.

Wśród zaproszonych gości byli I Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, Wicestarosta Bielski Grzegorz Szetyński, Wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna, Przewodniczący Rady Gminy Jan Batelt wraz z radnymi, Kierownik działu instrukcyjno-metodycznego Biblioteki Śląskiej w Katowicach Magdalena Madejska, Dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek wraz z pracownikami, Dyrektorki bibliotek gminnych i przedstawiciele instytucji kultury z terenu gminy i powiatu bielskiego oraz emerytowani i obecni pracownicy GBP.

Uroczystość rozpoczął gawędą w gwarze Śląska Cieszyńskiego pan Józef Niesyt, przypominając historię czytelnictwa na naszej ziemi oraz wydarzenia związane z początkami jasienickiej biblioteki. Po przywitaniu gości przez panią dyrektor Magdalenę Waliczek miała miejsce krótka prezentacja multimedialna ukazująca historię i współczesną działalność GBP.

Ważnym punktem świętowania jubileuszu Biblioteki było nadanie wysokich odznaczeń państwowych emerytowanym bibliotekarkom – paniom Joannie Kubaczce i Helenie Podstawnej. Pani Joanna Kubaczka otrzymała medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” a Pani Helena Podstawna otrzymała „Srebrny Krzyż Zasługi”.  Aktu wręczenia odznaczeń dokonał I Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz.

Gratulacje odznaczonym, byłym Dyrektorom, obecnym pracownikom biblioteki oraz Pani Dyrektor Magdalenie Waliczek złożył Wójt Gminy Janusz Pierzyna. W swoim wystąpieniu Wójt podkreślił, że „przez cały ten okres biblioteka stanowiła miejsce, w którym koncentrowało się życie kulturalne miejscowości Gminy Jasienica oraz, że „biblioteka od wielu pokoleń odgrywa bezcenną rolę w nauczaniu i przyswajaniu piękna języka ojczystego”.

Uroczystość o tak wyjątkowym, wzruszającym i podniosłym charakterze uświetnił Pan Juliusz Wątroba dedykując Bibliotece wiersz a nasze spotkanie uprzyjemniał występ absolwentek Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej: Justyny Honkisz, Marii i Marty Mikuła.

Cała uroczystość 60-lecia GBP przebiegała w miłej, serdecznej atmosferze a nasi Goście mogli zobaczyć odnowione wnętrza pomieszczeń bibliotecznych.

fot. Aneta Tolasz