Ameryka południowa raz jeszcze

10 grudnia 2015 Wszystkie Możliwość komentowania Ameryka południowa raz jeszcze została wyłączona

Drogami i bezdrożami Ameryki Południowej „podróżowaliśmy” z Panem Wojciechem Ilkiewiczem i Panią Wiolettą Hutnik w 2013 roku. A ostatnie spotkanie to różnorodne Chile, tajemnicza Wyspa Wielkanocna, niezwykła Argentyna i Pustynia Atakama – w taką podróż zabrał nas Pan Adam Karkosz dnia 9 grudnia 2015 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jasienicy.

O Panu Adamie Karkoszu wspominałam już w listopadowym numerze „Jasienicy”, dodam jeszcze, że Pan Adam odwiedził 154 kraje, w wielu z nich był wielokrotnie. Królewskie Towarzystwo Geograficzne w Londynie wyliczyło, że przeleciał już około 3 mln kilometrów. A wszystko zaczęło się od marzeń i książek podróżniczych np. Arkadego Fiedlera. Obecnie nie tylko podróżuje, a także działa w branży turystycznej opracowując nowe trasy na zlecenia Ministerstw Turystyki różnych krajów. Jest również konsultantem w wielu firmach i organizacjach turystycznych krajowych i zagranicznych, a także wykłada na wyższych uczelniach.
Podczas prezentacji multimedialnej nasz gość jako pierwszy kraj przedstawił Chile – głównie dzięki surowcom mineralnym – najbogatsze państwo Ameryki Południowej. Oglądając zdjęcia z Santiago de Chile podziwialiśmy zmieniającą się architekturę miasta na przestrzeni XIX, XX i XXI wieku, gdzie obok zabytkowych budowli wyrastają obiekty o nowoczesnych formach. Na głównym placu miasta znajduje się pomnik poświęcony Indianom, który jest gestem przeproszenia Indian za prześladowania ze strony kolonizatorów.
Z Chile przenieśliśmy się na Wyspę Wielkanocną zwaną „pępkiem świata”, z której do najbliższej wyspy jest 2600 km. Jest to wyspa wulkaniczna, na której znajduje się sześćdziesiąt wulkanów, w tym dziewiętnaście czynnych. Charakterystycznymi elementami krajobrazu są Moaie – zagadkowe posągi o różnej wielkości, wykonane ze skał pochodzenia wulkanicznego.
Przemierzyliśmy również Patagonię Argentyńską zamieszkałą przez mieszankę narodowościową, gdzie można spotkać też potomków Polaków. Jest to kraina o klimacie arktycznym, słabo zaludniona, a głównym zajęciem mieszkańców jest hodowla bydła. Następnie obejrzeliśmy zdjęcia z Ziemi Ognistej, oddzielonej od kontynentu Cieśniną Magellana, gdzie głównym ośrodkiem administracyjnym jest Ushuaia – najważniejszy punkt wypadowy na Antarktydę. Ostatnim etapem tej wieczornej wędrówki była Pustynia Atakama – najsuchsze miejsce na ziemi, gdzie znajdują się największe kopalnie miedzi, z których pochodzi 30 % światowego wydobycia tego surowca. Natomiast złoża litu dostarczają minerału bardzo potrzebnego we współczesnym świecie, chociażby do produkcji baterii. Deszcz pada tam raz na kilkaset lat a woda pochodzi z mgły. W górach na Pustyni Atakama znajduje się 77 radioteleskopów, w budowę których zaangażowały się trzy kontynenty. Umieszczone są one na wysokości około 5000 metrów, gdzie jest najmniejsza wilgotność i najmniejsze zanieczyszczenia, dzięki temu uzyskuje się wyniki jak nigdzie indziej i można zajrzeć w najbardziej odległe zakątki wszechświata.
Było to bardzo ciekawe przedstawienie tematu i rozbudziło zainteresowanie uczestników spotkania krajami Ameryki Południowej.

O Autorze